Barselona'da Türk Sineması Rüzgarı

 

5-17 Mayıs tarihlerinde bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Barselona Türk Filmleri Festivali, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmi ile açılacak. Festivalde bir Masterclass düzenleyecek olan Ebru Ceylan ve son filmi Ahlat Ağacı ile 71.Cannes Film Festivali'nde yarışacak olan Nuri bilge Ceylan, Cannes öncesi Barselona Türk Filmleri Festivali'nin konukları olacaklar. 

 

Selim Evci'nin direktörlüğünde, Filmoteca de Catalunya'nın ev sahipliğinde, Barselona Türk Konsolosluğu'nun katkılarıyla düzenlenen festivalin organizasyonu Evci Film tarafından gerçekleştiriliyor. 

Festivalde, Seren Yüce'nin Rüzgarda Salınan Nilüfer, Mustafa Kara'nın Kalandar Soğuğu, Fikret Reyhan'ın Sarı Sıcak, Onur Saylak'ın Daha, Tolga Karaçelik'in Sarmaşık, Senem Tüzen'in Ana Yurdu, Mehmet Eryılmaz'ın Misafir ve Selim Evci'nin Saklı filmleri seyirci ile buluşacak. Festival alanını Filmoteca, 366 ve 175 kisilik iki ayrı sinema salonunu, kütüphane, kafe, müze ve genis sergi alanıyla bölgenin önemli kültür merkezleri arasında yer almakta. 12 gün sürecek olan festival Barselona'da merakla beklenen etkinlikler arasında.

www.filmoteca.cat

www.barselonaturkfilmlerifestivali.com

SAKLI  39. Montreal Film Festivali’nde

Başrollerinde İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Türkü Turan ve Pelin Akil’in yer aldığı SAKLI adlı film, dünya prömiyerini 27 Ağustos 7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan 39. Montreal Film Festivali ana yarışma bölümünde yapacak.

Yönetmen Selim Evci’nin 3. uzun metraj filmi olan ve 2 ailenin birbiriyle kesişen SAKLI hayatlarını konu alan filmin özeti şöyle; Vakur kişiliğiyle tanınan bir müzisyen Mahir Bey (İlhan Şeşen), kızının arkadaşı Duru (Türkü Turan) ile saklı bir ilişki yaşamaktadır. Duru’nun babası Ali Bey (Settar Tanrıöğen) geleneklerine bağlı, ailesine düşkün iki kız babasıdır. Mahir Bey ve Duru korkuları yüzünden birbirlerinden uzaklaşmak üzereyken, Ali Bey’in bu saklı ilişkiyi farketmesi an meselesidir.

Filmle ilgili yönetmen yorumu; “İnsanın hayatta oluşturduğu saklı alanlarda doğasını arayışı, ruhunun derinliklerine yaptığı yolculuklar, utançları, gizlenme arzusu… Saklı, bu arayış ve davranış biçimleriyle birlikte ailede başlayan, toplum içerisinde deneyimlenerek öğrenilen ahlak kavramını algılamaya, bu bağlamda toplumun reflekslerine ayna tutmaya çalışıyor.” – Selim Evci

SAKLI 39.Montreal Film Festivali ilk gösteriminin ardından Kasım ayında Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

SAKLI - Fragman izle

 

Akbank 11. Kısa Film Festivali sona erdi.

11. Akbank Kısa Film Festivali'nde bu sene ödül alan filmler açıklandı. 37 ülkeden toplam 712 kısa filmin katıldığı yarışma bölümüne başvuran yapımlar arasından yapılan değerlendirme sonucunda;  EN İYİ ULUSAL FİLM ÖDÜLÜ Orhan İnce'nin yönetmenliğini üstlendiği Adem Başaran isimli filme verildi. EN İYİ ULUSLARARASI FİLM ÖDÜLÜ ise Avusturya doğumlu yönetmen Mark Gerstorfer'in Erlösung (Kaçış) filmine verildi. 

Bunun yanısıra, ulusal kategori bölümünde yarışan filmler arasında Altın Kızlar isimli film ile Said Tuğcu ve Sıla Özsoy; Mükemmel Bir Gün adlı yapım ile Oğuzhan Kaya mansiyon ödülüne layık görüldüler. Uluslararası kategoride ise mansiyon ödülü iki genç sinemacı arasında paylaşıldı. Roadtrip (Yolculuk) isimli yapım ile Xaver Xylophon ve La Llamada (Çağrı) filmi ile Gustavo Vinagre ödül kazanan isimler oldular. 

Festivali yakından takip eden sinemaseverler arasında yapılan oylama sonucunda "Seyirci Ödülü" Cansu Boğuşlu'nun Yabani Ot isimli filmine verildi.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmanın ödül töreni, 26 Mart 2014, Perşembe günü ünlü oyuncu Ceyda Düvenci'nin sunuculuğu ile Akbank Sanat'ta gerçekleştirildi. Sinema camiasının önde gelen yönetmen, oyuncu ve tanınmış isimlerinin katıldığı törende Festival'e konuk olarak katılan Berlin Film Festivali Kısa Film Bölümü Küratörü Maike Mia Höhne'ye, ünlü yönetmen Jessica Woodworth'a, Kısadan Uzuna Bölümü'nün konuğu yönetmen Yeşim Ustaoğlu'na ve Belgesel Sinema Bölümü'nün konuğu usta yönetmen Engin Ayça'ya teşekkür plaketleri verildi. 

Papua Yeni Gine'den Meksika'ya, İskoçya'dan Suriye'ye dünyanın farklı bölgelerindeki 37 ülkeden toplam 712 kısa filmin katıldığı, Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışma bölümüne katılan eserler; Oyuncu Esme Madra, Yönetmen Erdem Tepegöz ve Yönetmen Selim Evci oluşan ön eleme juri kurulu tarafından değerlendirildi. 

Festival'in Ulusal Yarışma Bölümü'ne katılan eserler arasından jüri üyeleri, Yönetmen Handan İpekçi, Oyuncu-Yönetmen Nazan Kesal, Işık Üniversitesi Sinema TV Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutlu Parkan, Oyuncu Taner Birsel ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı'nın yaptığı değerlendirme sonucu Adem Başaran ile Orhan İnce "EN İYİ ULUSAL FİLM ÖDÜLÜ"nün sahibi oldu.  

Yönetmen-Senarist Jessica Woodworth, Berlin Film Festivali Kısa Film Küratörü Maike Mia Höhne, Oyuncu Meltem Cumbul, Görüntü Yönetmeni Florent Herry ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı dan oluşan Uluslararası Yarışma Bölümü Jüri Üyeleri, Erlösung (Kaçış) ile Mark Gestorfer "EN İYİ ULUSLARARASI FİLM ÖDÜLÜ"ne layık gördü. 

Festival kapsamında belirlenen EN İYİ ULUSAL FİLM ve EN İYİ ULUSLARARASI FİLMseçilen eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından; 5.000 Dolar ile ödüllendirildi. 

11. Akbank Kısa Film Festivali'nin ödüllü filmleri, 6 Nisan – 14 Mayıs tarihleri arasında Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir, Eskişehir gibi Türkiye'nin dört bir yanında yer alan üniversite kampüslerinde gençlerle buluşacak. 

www.akbankkisafilm.com

 

Autopia reklam filmleri Canon 5D MarkII ve Zeiss Prime Lensleri ile çekildi
Yönetmenliğini Umut Aral'ın yaptığı reklam filmlerinin çekimleri Canon 5D MarkII ile yapıldı.  Redrock HD DSLR set ve Canon EOS kameralar için üretilen HD DSLR Zeiss Prime Lens seti ile gerçekleşen çekimlerde ekipmanlar Evci Film tarafından sağlandı. 

  

Sertab Erener'in "Rengarenk" ve "Bir Damla Gözlerimde" adlı klipleri Canon 5D MarkII ile çekildi
Yönetmenliğini Burak Ertaş'ın yaptığı iki klibin çekimleri Canon 5D MarkII ile yapıldı.  Redrock HD DSLR set ve Zeiss Prime Lens seti ile gerçekleşen çekimlerde tüm kamera ekip ve ekipmanı Evci Film tarafından sağlandı. 

   


"İki Çizgi" DVD'si Tiglon etiketiyle çıktı!

Dünya prömiyerini 65. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında 23.Uluslararası Eleştirmenler Haftası yarışmalı bölümünde yapan 'İki Çizgi', Rotterdam, Moskova, Kahire, Montpellier festivallerinde gösterilmişti.  Evci Film yapımcılığında gerçekleşen film; İngilizce, İtalyanca altyazılı olarak izlenebiliyor. Özel seçeneklerde: Çıkarılmış Sahneler, Kamera Arkası, Festivallerden görüntüler (Venedik - Rotterdam - Kahire  - Antalya ), Belgesel: Kırmızıyı Arayan Adam, Atilla Dorsay Röportajı, Mekan Araştırma Aşaması, Storyboard Aşaması ve Trailer bulunuyor.

 

Rüzgarlar Altın Koza’da

2008 yılında ilk filmi “İki Çizgi” ile 65. Venedik Film Festivali’nin ardından ulusal ve uluslararası birçok önemli festivale katılan Selim Evci ikinci filmi Rüzgarlar’ı tamamladı.

Film, 17 - 23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışmasında Türkiye’deki ilk gösterimini gerçekleştirecek.

Gökçeada (Imroz) ve İstanbul’da çekilen filmde; Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur ve Zeynep Gülmez rol alıyor. Filmdeki diğer karakterler arasında adada yaşayan Rumlar ve Türkler de bulunuyor.

 
Filmin Konusu  
Filmler için ses kayıtları yapan Murat (Yusuf Nejat Buluz), Gökçeada'da (Imroz) duyduğu çeşitli sesleri kaydeder ve fotoğraflar çeker. Ada ile ilgili bir fotoğraf sergisi açmak istemektedir. Bu çalışmaları sırasında adada tek başına yaşayan 80 yaşlarındaki Madam Styliani (Rüçhan Çalışkur) ile tanışır. Aralarında bir dostluk oluşur. Madam'ın kendi sesinden hayatını, anılarını kaydetmeye başlar. 

Rüzgarlar  Trailer