Filmmaking Sertifika Programı

Film yapmanın sahada öğrenildiği ve bu alandaki eğitimin daha fazla pratik çalışmalarla desteklenmesi gerektiği düşüncesiyle, Bahçeşehir Üniversitesi ve yönetmen Selim Evci direktörlüğünde oluşturulan film atölyeleri, Basic Filmmaking dönemini tamamlayarak ilk mezunlarını verdi.

BAU IDEA bünyesinde açılan Film Atölyeleri; film yapmak isteyen ya da bu alanda bir bakış açısı kazanmak isteyen herkese açık. Atölye 3 aşamada tamamlanıyor. Başlangıç, İleri ve Profesyonel olmak üzere 3 ayrı kurdan oluşan programda, teorik bilgilerin yanı sıra üretimin içindeki pratikler ön plana çıkarılarak, katılımcılara kendi filmlerini çekme imkânı veriliyor.

Atölye çalışmalarında, verimi arttırmak amacıyla, ön başvuruların sonrasında mülakatlar gerçekleştiriliyor ve mülakatların sonucuna göre katılım hakkı kazanılıyor. Ön değerlendirme için başvuru sahiplerinin; özgeçmişleri ile birlikte, belirli bir temada çektiği 10 adet fotoğraf ya da yazdıkları bir senaryo ya da çektikleri bir kısa film ile başvuru yapmaları gerekiyor. 

 

bauidea.com

 

 

Barselona'da Türk Sineması Rüzgarı

 

5-17 Mayıs tarihlerinde bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Barselona Türk Filmleri Festivali, Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filmi ile açılacak. Festivalde bir Masterclass düzenleyecek olan Ebru Ceylan ve son filmi Ahlat Ağacı ile 71.Cannes Film Festivali'nde yarışacak olan Nuri bilge Ceylan, Cannes öncesi Barselona Türk Filmleri Festivali'nin konukları olacaklar. 

 

Selim Evci'nin direktörlüğünde, Filmoteca de Catalunya'nın ev sahipliğinde, Barselona Türk Konsolosluğu'nun katkılarıyla düzenlenen festivalin organizasyonu Evci Film tarafından gerçekleştiriliyor. 

Festivalde, Seren Yüce'nin Rüzgarda Salınan Nilüfer, Mustafa Kara'nın Kalandar Soğuğu, Fikret Reyhan'ın Sarı Sıcak, Onur Saylak'ın Daha, Tolga Karaçelik'in Sarmaşık, Senem Tüzen'in Ana Yurdu, Mehmet Eryılmaz'ın Misafir ve Selim Evci'nin Saklı filmleri seyirci ile buluşacak. Festival alanını Filmoteca, 366 ve 175 kisilik iki ayrı sinema salonunu, kütüphane, kafe, müze ve genis sergi alanıyla bölgenin önemli kültür merkezleri arasında yer almakta. 12 gün sürecek olan festival Barselona'da merakla beklenen etkinlikler arasında.

 

SAKLI  39. Montreal Film Festivali’nde

Başrollerinde İlhan Şeşen, Settar Tanrıöğen, Türkü Turan ve Pelin Akil’in yer aldığı SAKLI adlı film, dünya prömiyerini 27 Ağustos 7 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek olan 39. Montreal Film Festivali ana yarışma bölümünde yapacak.

Yönetmen Selim Evci’nin 3. uzun metraj filmi olan ve 2 ailenin birbiriyle kesişen SAKLI hayatlarını konu alan filmin özeti şöyle; Vakur kişiliğiyle tanınan bir müzisyen Mahir Bey (İlhan Şeşen), kızının arkadaşı Duru (Türkü Turan) ile saklı bir ilişki yaşamaktadır. Duru’nun babası Ali Bey (Settar Tanrıöğen) geleneklerine bağlı, ailesine düşkün iki kız babasıdır. Mahir Bey ve Duru korkuları yüzünden birbirlerinden uzaklaşmak üzereyken, Ali Bey’in bu saklı ilişkiyi farketmesi an meselesidir.

Filmle ilgili yönetmen yorumu; “İnsanın hayatta oluşturduğu saklı alanlarda doğasını arayışı, ruhunun derinliklerine yaptığı yolculuklar, utançları, gizlenme arzusu… Saklı, bu arayış ve davranış biçimleriyle birlikte ailede başlayan, toplum içerisinde deneyimlenerek öğrenilen ahlak kavramını algılamaya, bu bağlamda toplumun reflekslerine ayna tutmaya çalışıyor.” – Selim Evci

SAKLI 39.Montreal Film Festivali ilk gösteriminin ardından Kasım ayında Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor.

SAKLI - Fragman izle

 

Akbank 14. Kısa Film Festivali sona erdi.

14. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 65 ülkeden toplam bin 342 kısa film başvurduğu “Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması” sonuçları açıklandı.

14. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 65 ülkeden toplam bin 342 kısa film başvurduğu “Ulusal ve Uluslararası Kısa Film Yarışması” sonuçları açıklandı.

Oyuncu Hazar Ergüçlü, Yönetmen Onur Saylak, Yazar Hülya Uçansu, Fotoğraf Sanatçısı Coşar Kulaksız ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan Ulusal Yarışma Festival Kısaları Bölümü Ana Jüri Üyeleri’nin değerlendirmeleri sonucu Ulusal kategori En İyi Kısa Film Ödülü’nü Necip Çağhan Özdemir’in yönetmenliğini üstlendiği "Mutluluk" isimli film kazandı. 

Yönetmen Ana Katz, Oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Toronto Film Festivali Programcısı ve Danışman Hayet Benkara ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri ise “Uluslararası Kategori En İyi Kısa Film Ödülü’ne Myrsini Aristidou’nin yönetmenliğini yaptığı "Aria" filmini layık buldu. 

Ulusal Kategori Bölümü’nde "Toprak" ile Onur Yağız, "Kot Farkı" ile Ayris Alptekin, Uluslararası Kategori’de ise “Negative Space” filmi ile Ru Kuwahata & Max Porter, "Retouch" filmi ile Kaveh Mazaheri Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu.  

- En İyi Ulusal Film ve En İyi Uluslararası Film seçilen eserlerin yönetmenleri 5.000’er dolar

Ayrıca 14. Akbank Kısa Film Festivali’nde bu yıl ikinci kez düzenlenen yapım desteği amaçlı Senaryo Yarışması’nda oyuncu Feride Çetin, Sinema Yazarı Banu Bozdemir ve yönetmen-senarist Mehmet Eryılmaz yaptığı değerlendirme sonucu Akbank Kısa Film Forum En İyi Senaryo Ödülü’nü "Tor" ile Ragıp Türk kazandı. Bu bölümde Mansiyon Ödülü, "Ziyafet" filmi ile Fırat Özeler’e verildi. 

14. Akbank Kısa Film Festivali’ni yakından takip eden sinemaseverler arasında yapılan oylama sonucunda ise, Hasan Ali Kılıçgün’ün 3,5 TL isimli filmine "Seyirci Ödülü" verildi. 

Akbank Kısa Film Forum Bölümü’nü kazanan senaryo ise 3 bin lira ile ödüllendirildi. 14. Akbank Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında, 2 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında Edirne’den Van’a, Zonguldak’tan Mersin’e 21 ilde toplam 40 üniversitede ücretsiz olarak gençlerle buluşacak. 

www.akbankkisafilm.com

 

Autopia reklam filmleri Canon 5D MarkII ve Zeiss Prime Lensleri ile çekildi
Yönetmenliğini Umut Aral'ın yaptığı reklam filmlerinin çekimleri Canon 5D MarkII ile yapıldı.  Redrock HD DSLR set ve Canon EOS kameralar için üretilen HD DSLR Zeiss Prime Lens seti ile gerçekleşen çekimlerde ekipmanlar Evci Film tarafından sağlandı. 

  

Sertab Erener'in "Rengarenk" ve "Bir Damla Gözlerimde" adlı klipleri Canon 5D MarkII ile çekildi
Yönetmenliğini Burak Ertaş'ın yaptığı iki klibin çekimleri Canon 5D MarkII ile yapıldı.  Redrock HD DSLR set ve Zeiss Prime Lens seti ile gerçekleşen çekimlerde tüm kamera ekip ve ekipmanı Evci Film tarafından sağlandı. 

   
"İki Çizgi" DVD'si Tiglon etiketiyle çıktı!

Dünya prömiyerini 65. Venedik Uluslararası Film Festivali kapsamında 23.Uluslararası Eleştirmenler Haftası yarışmalı bölümünde yapan 'İki Çizgi', Rotterdam, Moskova, Kahire, Montpellier festivallerinde gösterilmişti.  Evci Film yapımcılığında gerçekleşen film; İngilizce, İtalyanca altyazılı olarak izlenebiliyor. Özel seçeneklerde: Çıkarılmış Sahneler, Kamera Arkası, Festivallerden görüntüler (Venedik - Rotterdam - Kahire  - Antalya ), Belgesel: Kırmızıyı Arayan Adam, Atilla Dorsay Röportajı, Mekan Araştırma Aşaması, Storyboard Aşaması ve Trailer bulunuyor.

 

Rüzgarlar Altın Koza’da

2008 yılında ilk filmi “İki Çizgi” ile 65. Venedik Film Festivali’nin ardından ulusal ve uluslararası birçok önemli festivale katılan Selim Evci ikinci filmi Rüzgarlar’ı tamamladı.

Film, 17 - 23 Eylül tarihleri arasında yapılacak 19. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin yarışmasında Türkiye’deki ilk gösterimini gerçekleştirecek.

Gökçeada (Imroz) ve İstanbul’da çekilen filmde; Yusuf Nejat Buluz, Mediha Didem Türemen, Rüçhan Çalışkur ve Zeynep Gülmez rol alıyor. Filmdeki diğer karakterler arasında adada yaşayan Rumlar ve Türkler de bulunuyor.

 
Filmin Konusu  
Filmler için ses kayıtları yapan Murat (Yusuf Nejat Buluz), Gökçeada'da (Imroz) duyduğu çeşitli sesleri kaydeder ve fotoğraflar çeker. Ada ile ilgili bir fotoğraf sergisi açmak istemektedir. Bu çalışmaları sırasında adada tek başına yaşayan 80 yaşlarındaki Madam Styliani (Rüçhan Çalışkur) ile tanışır. Aralarında bir dostluk oluşur. Madam'ın kendi sesinden hayatını, anılarını kaydetmeye başlar. 

Rüzgarlar  Trailer