İKİ ÇİZGİ - Selim Evci

Türkiye - 2008 - 97 dk. -  Drama - 1:1.85 - Renkli - Dolby SRD - Türkçe   

 

Oyuncular

Gülçin Santırcıoğlu
Kaan Keskin
Mehmet Aslan
Perihan Kurtoğlu
Özgül Koşar
Zeynep Aydın

 

Ekip

Yönetmen : Selim Evci
Senaryo : Selim Evci
Yapım Tasarımı : Mediha Didem Türemen
Görüntü Yönetmeni : Meryem Yavuz
Sanat Yönetimi : B.Emir Şahoğlu
Ses Kayıt : İsmail Karadaş
Kurgu : Selim Evci
Müzik : Frapan
Yapım : Evci Film
Uluslararası İlişkiler : Mediha Didem Türemen
Laboratuvar : Sinefekt - Türkiye
Ses Stüdyosu : Imaj - Türkiye
Vizyon Tarihi : 27 Şubat 2009 (Türkiye)
Dağıtım : Tiglon (Türkiye)
Dünya Hakları : Evci Film
Altyazılar Türkçe, İngilizce, İtalyanca, Fransızca, Rusça

  

Selim Evci Biyografi

 

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde sinema eğitimini tamamladı. Suha Arın ve Ünsal Oskay'dan dersler aldı. Bir süre Suha Arın'la birlikte çalıştı. “Kırmızıyı Arayan Adam”, “Duvarın Arkası” adlı iki kısa belgeselin yönetmenliğini ve film müziklerini yaptı. 

2006 yılında Evci Film Prodüksiyon'u kurdu. 2008’de, ilk uzun metraj filmi “İki Çizgi”nin yönetmenliğini, senaristliğini yaptı ve kurgusunu gerçekleştirdi. Film, 65.Venedik Film Festivali'nde ilk filmlerin yarıştığı 23.Eleştirmenler Haftası bölümünde dünya prömiyerini yaptı ve çok sayıda festivale katılarak seyirci ile buluştu. 

İfsak yayınlarından “Kısa Film Atölyesi” adlı kitabı yayınlandı. 2004-2009 yılları arasında İfsak'ta ve Maltepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak sinema dersleri verdi. İlk yılından itibaren Akbank Kısa Film Festivali’nin programını oluşturan ve halen festivalin danışmanlığını yapan yönetmen, 2009 yılında fotoğraf projesi "Sokakta Müzik" için dünyanın farklı şehirlerinde fotoğraf çekmeye başladı. İkinci uzun metraj filmi "Rüzgarlar", Hollanda’nın Rotterdam Film Festivali’ne bağlı Hubert Bals Fonu tarafından desteklendi.